Nokia Lumia 820 -uživatelská recenze

Asi měsíc jsem uživatelem telefonu Lumia 820, který se stal nástupem pro mou Lumii 800, která sloužila velmi dobře až na pár problémů. Nyní přestože všichni už recenze na model Nokia Lumia 820 mají a můžete si je přečíst kdekoliv vychází naše uživatelská recenze, kterou píšeme po měsící testování a denního života s tímto smartphonem.

 

Vzhled, aneb proč měnit zaběhnuté

Telefon Nokia Lumia 820 jsem si koupil proto, že Samsung nemám příliš v lásce na poli mobilních telefonů, což neplatí o tabletech, a HTC se mi příliš nelíbí. Tudíž jsem mohl volit ještě další značky neznačky, ale nakonec po zkušenosti s modelem Lumia 800 jsem zvolil nástupce 820. Vzhledově je velmi podobná jen s rozdílem toho, že lze oddělat zadní kryt a vyjmout baterii.To bylo Nokii vytýkáno, ta nemožnost vyměnit baterii a bezmocnost ve chvíli, kdy se telefon vypnul a nechtěl zapnout.

Vzhledově je Lumia 820 stejná jako všechny Lumia. Kryt vyroben z polykarbonátu, zaoblené rohy, sklo až do rohů. Přesto oproti modelu Lumia 800 sleduju menší změny. Například Nokia Lumia 820 ve více barevných variantáchdisplej zde není tak roztažen až ke krajům, což mě mrzí. Na horní straně vpravo od reproduktoru jsou umístěny diody automatické detekce světla a senzor přiblížení. Vedle nich se krčí nápis finského výrobce Nokia. Displej 4,3 palce není moc obrovský a megalomanský a docela dobře lze na něm psát ještě jednou ruku, stejnou, kterou držíte telefon. Pod displejem jsou 3 senzorová tlačítka. Pro návrat a případně multitasking, tlačítko Home a vyhledávání.

Plocha mezi těmito senzorovými tlačítky, displejem a hranou telefonu by se klidně mohla zmenšit, tím by došlo i ke zmenšení telefonu. Na druhou stranu tím, že je zde dostatek prostoru nedochází aspoň k přehmatům, kdy chtíce něco na displeje a aktivujete senzorová tlačítka. Horní strana nabízí konektor 3,5mm pro připojení sluchátek, levá boční strana je hezky hladká a funkční tlačítka najdeme na právě straně, kde jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti, aktivaci a zamykání displeje a tlačítko fotoaparátu. Za toto tlačítko jsem rád, neboť nemám rád fotoaparát bez hardwarového tlačítka spouště. Spodní strana je vybavena microUSB konektorem a reproduktorem. Když však držíte telefon třeba při hrách na šířku, zakrýváte dlaní reproduktor, takže o jeho šťastném umístění nejsem zcela přesvědčený.

Na zadní straně kromě 8 MPx fotoaparátu s dvojicí přisvětlovacích diod a nápisu Carl Zeiss nenajdeme nic, což je dobře. Po sejmutí krytu se ukáže baterie a slot pro microSD karty a samozřejmě pro microSIM. Pro velké SIM karty se zde místo nenašlo a jak se zdá, tak v mnoha smartphonech jim už definitivně odzvonilo. Pro úplnost doplním rozměry 124 × 69 × 9,9 mm a hmotnost je160 g. Ohledně hmotnosti musím říct, že by se spousta lidí čertila nosit tak těžký telefon. No z praxe se mi jeho hmotnost zdá úplně normální, prostě velký telefon. Tloušťka 9,9 mm dnes nepatří mezi nejtenčí, ale neurazí. Celkově telefon vypadá dost elegantně a hezky. Preferoval jsem černou barvu, ale díky krytům, ke kterým se ještě dostaneme si můžete vyměnit barvu telefonu v cuku letu.

 

Nějaký ten hardware a jak to šlape

Nemyslím si, že by u telefonů se systémem Windows Phone 8 hrál zásadní roli hardware, ale přesto se o něm zmíním. Nokia Lumia 820 je vybavena dvoujádrovým procesorem na Nokia Lumia 820 a bezdrátová dobíjecí podložka od Fatboyfrekvenci 1,5 GHz a 1GB RAM paměti. Důležitější je dle mého velikost „ramky“, protože tam to může v případě načítání aplikací nebo multitaskingu váznout, ale 1GB je úplně v pohodě a zatím jsem nenarazil na limit nedej bože zpomalení a to mám otevřeno vždy docela hodně aplikací. Interní paměť má telefon 8GB a je nutné ji tedy rozšířit kartami typu microSD. To můžete udělat až do kapacity 32GB, možná již i 64GB.

Každopádně 32GB karta funguje naprosto skvěle bez potíží. K hardwaru patří také displej. To je slabší článek Lumia 820 i když jak se to vezme. Rozlišení je postarší 800 x 480 pixelů, ale jde o AMOLED displej, je hodně kontrastní i na přímém slunci a hlavně má dobře provedenou citlivost dotyku takže i ovládání v rukavicích není problém. Na podání barev si také nemohu stěžovat, takže jediné, co může někomu vadit je prostě malé rozlišení.  Dále je zde 8MPx fotoaparát, který jsem ještě netestoval. Když fotím, mám zrcadlovku, mobil mi na focení nepřijde zrovna dobrý, ať už fotí jakkoliv. Ale jednou foťák otestuji, stejně tak jeho videa, která natáčí ve full HD rozlišení, to abyste se mohli vztekat, že si plnou kvalitu videa skrz malé rozlišení displeje stejně neužijete.

 

Systém a konektivita

Rozepisovat se o systému Windows Phone 87 asi nemá moc význam. Prostě klasika + několik zajímavých aplikací od Nokia a to především mapy a navigace. I to byl důvod, proč vyhrál při mém výběru tento telefon před jiným. Z konektivity je zajímavost, že již nemusíte na vše používat Zune, ale prostě připojíte telefon jako Mass Storage, což umožnila verze WP8. Je zde také NFC a už se těším až někdo udělá aplikaci pro platby v obchodech tímto telefonem. Samozřejmě Wi-Fi a možnost vytvoření Wi-Fi hotspotu – ano vím android už to má dlouho ale i WP8 je to novinka. S navigací ještě souvisí GPS a tím výčet asi končí. Datová pásma neřeším, na stažení emailu mi stačí podpora HSDPA, kterou telefon má.

 

Baterie

Slabý článek pouze tohoto telefonu nebo všech? Denně dobíjím. Pravda, čtu emaily, mám nepřetržitě v provozu Wi-Fi, 10 minut denně někdy 20 hraju hry, občas volám a píšu zprávy nebo emaily, aplikace mi stahují data na pozadí např. synchronizace, ale přesto bych čekal víc. Den a půl by potěšil. Bohužel každý večer před spaním následuje nabíjecí proces. Nokia Lumia 820 a její nejslabší článek - baterieK nabíjení jedna poznámka. Připravuji se koupit si nabíjecí kryt, který není součástí balení stejně jako nabíjecí stojánek a budu moci mít telefon na stole a bude stále nabitý, tím bude problém vyřešen, tedy aspoň pokud budu doma.

Pokud se vzdálíte z domova na více jak jeden den doporučuji nabíječku sebou a pokud v místě nebude elektřina, tak nabíjecí zdroj, Nokia má tyto zdroje moc hezké a především dokážou nabít mobil do jeho plné kapacity. Baterie mi jednou provedla neplechu, kdy se telefon, přestože měl být nabitý na 80% vypnul a nechtěl se zapnout. Vytáhnul jsem baterii, znova ji zandal a vše fungovalo. Tento jev se naštěstí neopakoval, tak snad šlo o jednu chybku. Je však pravdou, že u modelu Lumia 800 jsem se s tímto problémem setkával docela často, tam však nebylo možné vyjmout baterii.

 

Multimédia a aplikace

Do telefonu jsem si nahrál několik dílů seriálu Top gear a je to moc fajn. Obraz skvělý, nikde se nic netrhá ani nekouše. Hudebně jsem telefon Nokia Lumia 820 netestoval, mám totiž strach, že by to v porovnání s mých dlouholetým přítelem walkmanem na MP3 od Sony nedopadlo moc dobře. Těžko soudit aplikace, protože jde o smartphone a těch si prostě do telefonu můžete natahat kolik chcete jak zdarma tak i placené. Co však doporučuji pokud máte doma Xbox tak aplikaci Xbox SmartGlass. Funguje parádně a můžete s ní velmi snadno procházet obsah na vašem Xboxu nebo ovládat spuštění filmu na Xboxu.

I když je škoda, že po zhasnutí displeje telefonu dojde mezi Xboxem a telefonem ke ztrátě spojení a když tak potřebujete rychle stopnout film musíte počkat, až se aplikace k vaši herní konzoli připojí. Stále zapomínám na aplikaci, kterou příliš nevyužívám a to je Office Mobile. Plná verze kompletního mobilního balíku Office od MS. Super věc, kterou jistě spousta managerů ocení. Ještě pro úplnost musím doplnit, že po přihlášení na stránky Microsoft můžete svůj telefon nechat prozvonit (i když máte zvonění vypnuté), dále jej můžete najít podle GPS, zamknout či úplně vymazat při ztrátě. Ten, kdo vám mobil ukradne asi moc spokojený uživatel nebude. Můžete si také nechat instalovat aplikace přímo ze stránek storu rovnou do telefonu, což je výhodné, pokud jste u počítače a aplikace se vám nechtějí procházet v telefonu.

 

Závěr dobrý, všechno dobré

Ano, Nokia Lumia 820 je přesně takový telefon jaký jsem si představoval že bude a nechybí mi na něm nic, možná lepší rozlišení displeje, ale spíše jen pro lepší pocit, než že by mi horší rozlišení působilo potíže. Naopak citlivost displeje je prostě báječná a směle ji můžu srovnat např. s modelem Samsung Galaxy S 4. Jako velké mínus mám tedy dvě věci. Interní kapacita 8GB je málo a pro instalací velkých her je prostě nedostatečná.

Druhou věci je baterie, která by mohla vydržet déle než 16 hodin v provozu. Naproti tomu velmi kladně hodnotím provedení telefonu Lumia 820, jeho rychlost a samozřejmě také možnosti systému Windows Phone 8. Nyní u tohoto modelu spadla cena na 7 tisíc, což je cena za kterou se tento model už vyplatí koupit. Doporučil bych telefon Nokia Lumia 820 svým známým? Určitě ano, vřele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>