Telefony s Windows Phone 8 – který vybrat?

Jaké máme možnosti, chceme li si pořídit telefon s Windows phone? Jaká je nejlepší volba a vlastně jaké telefony můžeme s WP dnes na našem trhu koupit? To vše v našem článku.

Nebudu se zaobírat příliš do hloubky jednotlivými technickými detaily jednotlivých telefonů, ale spíše si shrneme jaké jsou v současné době možnosti.

HuaWei nabízí kompromis výbava vs. cenaHuawei Ascend W1 – lehký začátek

Nezačnu těžkým kalibrem, naopak docela zlehka. Huawei je čínská dvojka hned za ZTE, které se daří prodávat především modely s Androidem. Ascend W1 je smartphone, který svou výbavou spadá spíše do střední třídy. Nabízí 4 palcový TFT displej s rozlišením 480 x 800 pixelů, jen 4GB vnitřního úložiště 5MPx fotoaparát a dvoujádrový procesor tepe na frekvenci 1,2 GHz. Nicméně i tato slabší mašinka umí pěkně Windows Phone 8 rozhýbat. Podle heuréky můžete tento model sehnat s cenovkou pod 4 tisíce korun. To je velmi slušné.

Samsung Ativ S je horkým kandidátem na jeden z nejlepších smartphonů s Windows Phone 8Samsung ATIV S

Naopak těžký kalibr to je konkurent Samsungu, který udává směr a myslím, že překonává celou řadu mobilních telefonů nejen s operačním systémem Windows Phone. Dvoujádrový procesor 1,5 GHz je dostatečný tahoun podpořený 1GB operační paměti. Té úložné mají uživatelé 16GB. Pro všechny kdo si potrpí na dobré displeje přináší Samsung ATIV S velmi kvalitní AMOLED displej s rozlišením 720 x 1280. Sklo displeje je značky Gorilla Glass 2. Výbavu završuje 8MPx dobře vybavený fotoaparát. Ceny začínají pod 6 tisíc, což je solidní cena za tak dobře vybavený telefon.

Windows Phone 8S by HTC

HTC nevěnuje svým modelům s Windows Phone moc pozornosti a tak ani hardwarově není tento telefon na úrovni jiných zařízení HTC se systémem Android. Samozřejmě je jasné, že podpora více než dvou jádrových procesorů zatím od Microsoftu není, stejně tak podpora displejů s vysokým rozlišením, ale stejně je Windows Phone 8S by HTC dost plonkový telefon.Dvoujádrový procesor 1GHz, 4 palcový Super LCD displej s rozlišením 480 x 800, jen 512 MB RAM, 4GB pro uživatele a 5MPx fotoaparát. Ještě že výbavě odpovídá cena. Windows Phone 8S by HTC můžete pořídit cca od 4 300 korun. Takže s ohledem na cenu není zase výbava tak špatná že? Ovšem stačí si připlatit pouhé dva tisíce a máte Samsung Ativ S, který je úplně jinde.

Windows Phone 8X by HTC - slušně vybavený smartphoneWindows Phone 8X by HTC

Druhým kandidátem je starší model 8X by HTC, který je však svou výbavou o kus dále než jeho slabší bratříček. Dvoujádrový procesor 1,5 GHz, 1GB RAM paměti a 16GB uživatelské. K tomu přidejme displej 4,3 palce Super LCD 2 s rozlišením 720 x 1280 , tedy HD ready, 8MPx fotoaparát s podporou nahrávání videa ve Full HD a máme zde velmi povedený model. Ceny začínají pod 6 tisíc korun. Opět se nabízí otázka, zda volit HTC či Samsung?

Nokia Lumia 520

Nakonec jsme se prokousali až k telefonům Nokia, které jsou pro Microsoft zajímavé především tím, že se Nokia zavázala vyrábět telefony výhradně se systémem Windows Phone. Lumia 520 však patří mezi low endy. Bohužel značce Nokia ubírá na lesku, že se snaží nesmyslně držet drahou cenovou politiku.

Nokia Lumia 520 nabídne uživatelům 1GHz dvoujádro, 8HB vnitřní paměti, 512MB RAM a základní čtyřpalcový IPC LCD displej s rozlišením 480 x 800 pixelů. 5MPx fotoaparát a samozřejmě Windows Phone 8. Za kolik toto všechno? Heuréka říká, že nakoupit už můžete tento model od 3 500 Kč, což není špatná cena.

Nokia Lumia 620 se sytémem Windows Phone 8 neurazíNokia Lumia 620

Podobně je na tom s výbavou Nokia Lumia 620, která se od 520 liší snad jen displejem, který je zde 3,8 palce velký a jde o LCD displej s technologií Clear Black. Za tento model si připlatíte o 500 Kč více než u předchozího modelu Lumia 520. Je tak otázkou, zda se koupě modelu Lumia 620 vůbec vyplatí.

Nokia Lumia 720

I tento model to nebude a nemá na trhu mobilních telefonů moc lehké. Po snížení cen modelu Lumia 820 a Nokia Lumia 920 ztrácí konkurenceschopnost. Výbavou přílič neoslní, což můžete posoudit sami. 1GHz procesor, 512MB RAM, 8GB uživatelského úložiště, displej IPC LCD s technologií Clearblack 4,3 palce a rozlišením 480 x 800 pixelů. Nechci propagovat Samsung Ativ S, ale pokud si srovnáme oba modely a uvážíme li, že cenově jsou na tom oba podobně, neboť model Lumia 720 můžete koupit od necelých 6 tisíc korun vyplatí se nákup Samsungu Ativ S dvojnásob.

Nokia Lumia 820

Nejlepší z nejlepších a proč? Protože jsem jejím šťastným majitelem. Dobře legrácky stranou. Výbavu kazí jen rozlišení displeje, které je na velikost 4,3 palce pouze 480 x 800 pixelů. Aspoň že se jedná o AMOLED displej. Telefon by si zasloužil také vyšší interní paměť, 8GB je v dnešní době málo, to měla moje Nokia N81 8GB. Naopak potěší 1GB RAM, 1,5 GHz procesor a dobrý foťák. To vše již od necelých 6 tisíc. Z důvodu lepšího displeje však stále má Samsung Ativ S navrch, nerad to říkám.

Nokia Lumia 920 - nejlépe vybavený smartphone s Windows Phone 8Nokia Lumia 920

Oó, jak je mocná. Řekl bych snad nejlépe vybavený telefon se systémem Windows Phone 8. Nokia Lumia 920 zaujme HD displejem 4,5 palce, dále 32GB vnitřní pamětí a fotoaparátem 8,7 MPx. Operační paměti je zde 1GB a procesor pochopitelně dvoujádrový 1,5 GHz. No zase taková pecka to není, resp. Za cenu za kterou se začala prodávat určitě ne. Nyní, kdy se dá Lumia 920 pořídit od necelých 8 tisíc korun je nákup tohoto modelu velmi zajímavým předmětem úvahy.

Závěrem

Kdybych v současnosti přemýšlel o nákupu nového telefonu šel bych zřejmě do modelu Nokia Lumia 920. Ale jako další horký kandidát se mi nabízí Samsung Ativ S. Jen ty Samsung bůh ví proč nemám prostě rád, ale to není objektivní názor J

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>