Windows Phone nebo Android?

Mnoho lidí mi říká, že jsem blázen, protože jsem si koupil telefon s Windows Phone 8. Oni všichni mají Android. No já měl možnost testovat několik telefonů s Androidem a nebyl jsem nadšený.

 

Proč jsou Androidy 4 jádra a WP jen dvoujádra?

Mezi hlavní argumenty lidí s Androidem patří to, že jejich telefon má čtyři jádra a Windows Phone telefony že mají  procesory jen s dvěma jádry. Já na to odpovídám celkem pohotově. Jasně, telefony s Androidem musí mít 4 jádra, jelikož na těch dvou je android tak neuvěřitelně pomalý až hrůza. A je to pravda, mohl jsem v praxi nejedenkrát vyzkoušet. Windows Phone 8 je proti Androidu optimalizovaný systém na výkon a běží neuvěřitelně svižně na dvoujádru, předchozí Windows Phone 7 až do verze 7.8 běžel skvěle na jednojádrových procesorech. Prszě Windows nepotřebuje takovou výpočetní sílu. Ale zkuste si Android jen na dvoujádrovém procesoru. Je to bída a utrpení.

 

Uživatelské rozhraní

Směju se, když uživatelé Androidu vezmou do ruky můj telefon a absolutně nechápou co mají dělat, prý tam nic nemám a kde že mají ikonky a co s tím telefonem vlastně mají dělat. Je Dlaždice ve Windows Phone 8 - příjemné uživatelské rozhranípravdou, že Windows Phone nenabídne 6 obrazovek, ale v podstatě jen dvě, ale všichni, kdo používáme Windows Phone víme, že to stačí. Ikony, pro nás dlaždice máme na úvodní obrazovce v podobě widgetů a na druhé stránce přehled aplikací. Co víc byste si od telefonu přáli? Nebo jinak, co nemá Windows Phone z toho co má Android? Uživatelé Androidu mi řeknou, že nemá možnost posunout si ikonu na konkrétní plochu, že nemá možnost měnit pozadí atd. ale ve skutečnosti jsou to banality, které nemají vliv na funkčnost a rychlost uživatelského rozhraní.

 

Milióny aplikací pro Android i ty nestabilní

Nezřídka se stává, že vám nainstalovaná aplikace pro Android shodí celý systém nebo způsobuje chyby, nadměrně zatěžuje systém nebo prostě jinak degraduje výkon telefonu. V množství v jakém se vyvíjejí aplikace pro Android je totiž nikdo nekontroluje na rozdíl od Windows Phone, kde každá aplikace projde před nasazením do Storu rukama techniků microsoftu, kteří aplikací otestují a schválí nebo zamítnou. Neříkám, že se nestane, že by aplikace byla brak nebo nebyla dobrá, ale nestane se, že by vám kolaboval systém nebo jinak aplikace narušovala chod telefonu.

Ano uznávám i já, že mít android můžete využívat jisté výhody v podobě aplikací i českých firem, které jsou vytvořeny pro Android, IOS ale na Windows Phone nikoliv, to je třeba příklad bankovních aplikací, kdy oprabdu jen málo bank má systém i pro Windows Phone. Ale myslím, že tato situace se změní, jelikož ceny telefonů s Windows Phone klesají a lidé přicházejí tomuto systému na chuť, pomaličku ale jistě. A mají důvod, vždyť už to dávno není ten crazy systém Windows CE nebo Windows 5.1, který byl sice funkční ale na ovládání ne moc dobrý.

 

V čem je tedy Android lepší?

Je rozšířenější, protože telefony s Androidem koupíte od 2 tisíc korun, což je ale opravdu utrpení. Má více aplikací jak jsem si řekli. To jsou fakta, ale v čem je lepší? Na tuto otázku mi Android 4.1 Jelly Bean - na rychlých mašinkách běží dobřeneodpoví asi nikdo, protože není lepší, jako systém je postaven na Linuxu a od toho se odvíjí všechny jeho negativa. Když shrnu systém android můžu směle konstatovat, že není lepší než Windows Phone. Je náročnější na hardware, běh více aplikací jej brzy složí k zemi a nenabízí toho mnoho, co neumí Windows Phone, který je hbitý i když mám spuštěných 10 aplikací a který je skutečně stabilní.

 

Omlouvám se všem uživatelům Androidu, měl jsem možnost oba systémy srovnat asi po dobu jednoho roku stálého užívání a nemohu si pomoci, Windows Phone je pro mě jednička. Androida vám neberu, pokud jste s nim spokojení je to jen a jen dobře

One thought on “Windows Phone nebo Android?

  1. jozef

    Ja mam android. Kitkat. Posuchal som si vo windowse. Nie. Nechcem dlazdice. A to je problem. Ja mam rad jednou instalaciou vsetky icony na hlavnej obrazobvke home screen. Otvorim phone a vsertko na jednom mieste a scrolujem si kde chcem. Tomi windows neda. Donekonecna kachlickovat obrazovku nuda a des. A ta lupa ,to ma dorazilo uplne a totalne. 3 knofliky a z toho je debilna lupa. Android scroll launcher a mam vsetko tak ako sipredstavujem. Toto nech ma windows phone takbudem uvazovat. Mna brzdi ui nic ine len ich ui.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>